›› ANA SAYFA
›› HAKKIMIZDA
›› HİZMETLER
›› TASOFİLT
›› TASOCNC
›› PDF DÖKÜMANLARI
›› REFERANSLAR
›› FOTOGALERİ / VİDEO
›› İLETİŞİM

 

+90 242 259 0709

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © TASOT 2008 - 2015

 

 

 

TASOFİLT

 
 

Atık su hatlarında, atık su arıtma tesislerinde ve rögarlarda oluşan kötü kokular büyük sorunlar yaratmaktadır. Atık su hatlarında kirlenen havanın arıtılması için kimyasal kullanımı hem yüksek maliyet hem de çevre sorunlarına yol açmaktadır.

 

 

ÇÖZÜM TASOFİLT ÇÜNKÜ TASOFİLT :

>> Hava arıtımını yapar
>> Zararlı olan H2S ve CH4 gibi gazları tutar
>> Haşerelere geçit vermez, İLAÇLAMA maliyeti >> YOK
>> Yüksek doygunluk kapasiteli aktif karbon >> >> filtre içerir
>> Filtre kartuşları değiştirilebilir, kolay monte >> edilir
>> Filtre uzun ömürlüdür
>> Rögar kapaklarından yabancı maddelerin >> >> girişi engeller
>> Kanalizasyon bakım masraflarını azaltır


 
 
   
 

TASOFİLT NEDİR / TEKNİK ÖZELLİKLERİ

 
 
TASOFILT rögar bacası hava arıtma sistemleri, rögarlardan çıkan H2S ve CH4 gibi bileşenleri bünyesinde kimyasal bağ kurarak tutma kabiliyetindedir. Özellikle rögar bacalarında biriken H2S bileşeni asit bazlı bir bileşendir. TASOFILT rögar bacası hava arıtma sistemlerinde yüksek nitelikte, ileri teknoloji ile üretilen aktif karbon bileşenleri kullanılmaktadır.

Aktif Karbon arıtma ve filtreleme maksatlı olarak çok farklı alanlarda kullanım alanı bulmaktadır. Başlıkca kullanım alanları su arıtımı, soluma havası arıtımı, asit bazlı gazların arıtımı, nükleer gazların arıtımı, tıbbi amaçlı (kanın temizlenmesi, diyaliz vb.) arıtma işlemleri olarak sayılabilir.
 
Aktif karbon tamamen doğal kaynaklardan elde edilir. İnsan sağlığına hiçbir zararı olmadığı gibi, doğrudan tıbbi amaçlı pekçok uygulamada kullanılabilir.

Uygulama alanına göre farklı aktiflik kapasitelerinde ve içeriklerde aktif karbon türleri kullanılabilmektedir. TASOFILT rögar bacası filtresi içeriğinde kullanılan aktif karbon, karbon tozlarının sinterlenmesi ve ekstrüzyonu teknolojisi ile üretilmiştir. Sözkonusu aktif karbonun 7ppm ortalama H2S yoğunluğunda 30 m3/saat hava akış debisinde hesaplanan kullanım ömrü 2 yıldır. Filtrenin tüm malzemesi geri dönüştürülebilir yapıda olup, çevre ve insan sağlığına zararlı hiçbir bileşen içermez.

 
      ARITMA ŞEKLİ
     
   
Rögar bacası içinde anaerobik bakterilerin faaliyetleri sonucunda çıkan H2S ve CH4 gibi gazlar zaman içinde baca içinde birikerek, basınç artışına sebep olurlar. Sonuç, basıncın yüksek olduğu rögar bacası içinden, basıncın daha düşük oluğu atmosfere doğru bir gaz akışı meydana gelir. Asidik gaz H2S hem çok rahatsız edici bir kokuya sebep olur, hem de sağlık açısından zararlıdır.

TASOFILT filtresinin yerleştirilmesi durumunda rögar bacasından gaz çıkışı engellemeye devam eder, ancak filtre içeriğinde bulunan özel aktif karbon bileşenleri çıkan H2S bileşenlerinin tamamını tutar. Koku yapma niteliği olmayan ancak sağlık açısından zaralı olabilecek CH4 bileşeninin de bir kısmı yine filtre bileşeni tarafından tutulur.

   
Aktif karbonun en büyük özelliği çok karmaşık iç yapısı sayesinde çok büyük yüzey alanına sahip olmasıdır. Aktif karbonun başka bileşenleri bünyesinde tutabilmesi bu karmaşık iç yapısı sayesinde mümkün olmaktadır. TASOFILT rögar bacası hava arıtma sistemlerinde kullanılan aktif karbonun 1gr kütlesinin, 1000 m3 yüzey alanı vardır.

Filtre yapısından 20 mikrondan büyük nesneler geçemez. Bu sayede kanalizasyon içerisinde yaşayan ve üreyen haşerelerin, kanalizasyonun dışına çıkış yollarıda engellenmiş olmaktadır. Bu durum kanalizasyonlara uygulanacak haşere ilaçlarının daha etkili olmasını sağlamakta, ilaçalama faaliyetlerinden daha yüksek verim alınmasını sağlamaktadır.

       
    FİLTRENİN TEMİZLİĞİ
   
   

Filtre yağmur suyu akışına engel olmamaktadır. Yağmur suyu filtre içerisinden geçebilir. Yağmur suyunun filtreye zararı yoktur. Ancak yağmur suyu ile birlikte gelen kum, yaprak vs. filtre ızgaralarının tıkanmasına sebep olabilir. Filtrelerin belli aralıklarla kontrol edilmesi ve üzerinde tıkanmaya sebep olacak birikmelerin gözlenmesi halinde su ile yıkanarak temizlenmesi gerekebilir.   
      FİLTRENİN MONTAJI VE SÖKÜLMESİ
     
   

Filtrelerin sökülmesi ve montajı çok kolaydır. Filtrenin gövdesi standart rögar bacalarına oturacak şekilde tasarlanmıştır. Filtre gövdesinin çevresinde sünger conta bulunmaktadır. Bu sünger montaj sırasında rögar bacası ile filtrenin arasında kalan boşluğu kapatır. Daha sonra sünger üzerine filtre ile birlikte verilen köpük poliüretan uygulanarak filtre gövdesi ile rögar bacası arasında sızdırmazlık sağlanır. Montaj 10 dakikadan kısa sürede tamamlanmaktadır.

Rögar bacasının incelenmesi gerektiğinde TASOFILT rögar bacası filtresi çok az bir kuvvet uygulanarak yerinden alınabilir. Rögar bacasındaki bakım işleminin ardından filtre ünitesi tekrar basit bir şekilde yerine oturtulur ve çevresine poliüretan köpük uygulanarak sorunsuz kullanımına devam edilebilir.

   

 

 

TASOFİLT ANİMASYON